MENU

Herci
Zbraně
telefony
Scénář
Režie
Ostatní
Metr Y
Něco k natáčení
Trailer na Metr Y
www.olinuxu.cz
Email:
biaggi(AS)volny(D)cz
Něco k natáčení


Protože máme za sebou druhý díl rád bych k natáčení něco řekl.
V prvé řadě bych chtěl všem, kteří nám pomáhali s tímto filmem hrozně poděkovat.
Jmenovitě by to měli být všichni herci, krom třech profeionálních komparzistů:) to jsou všechno amatéři a všichni hráli ochotnicky a mnohé to i něco stálo. Dále by to mělo být lidem od autodopravy Labor, penzionistům od U Bohouše, lidem z Puhelinu, klukům ze zastavárny na Křence vedle kasina a v neposlední řadě lidem od penzionu Alster za poskytnutí prostor a podporu při natáčení. A určitě bych neměl zapomenout na pana Šenkýře, který se nám postaral o slušnou prezentaci v tisku.

Všem vám díky moc, za mě i mé spoluatory Koču a Minďu.

A teď něco k samotnému natáčení a dalším věcem
Nejprve bych rád řekl pár zkušeností, které jsme v průběhu natáčení získali:
- skutečně a to je nejdůležitější, sežeňte si herce, hlavně takové, na které je spoleh, že přijdou. Je to v podstatě největší problém. Mnoho lidí Vám slíbí, že přijde, ale vykašle se na to. U nás to dopadlo tak, že jsme nakonec brali i lidi bez jakéhokoliv hereckého talentu (nechtěl bych nikoho jmenovat, všem jsme strašně vděční, že hráli, ale třeba Morfeus, no mohlo to být lepší), naopak v někom najdete nezkonalé možnosti (zas nechcu jmenovat, ale musíte uznat, že v druhém díle například Kůzle nebo Přikazovač zámek, to je prostě mazec)
- film je týmová práce. Můžete být sebelepší, ale tady je skutečně síla v množství. Jedinec nedokáže nic.
- technické zázemí není špatná věc
- mít k dispozici auto je super
- bylo by dobré mít víc kamer jak jednu (to se nám nepodařilo:( )
- je dobré mít plán
- a nejdůležitější je obrnit se pekelnou trpělivostí, protože natočit film je brnkačka, ale pokud nejste fakt bohatí, abyste si mohli koupit kvalitní hardware a software (ten hlavně) tak s tím co to jde je to fakt masakr. Jen tak pro informaci, natočit film trvalo zhruba tři víkendy plus nějaké drobné a film se stříhal téměř měsíc čistého času! A obzvláště Koča a pak Minďa u FX si to pěkně házeli
- a nakonec bych vás rád upozornil, že udělat téměř dvou hodinový film, není to samé jako dvaceti minutové šot. Budete se muset probírat mnoha hodinami materiálu a podobně

Nakonec bych rád řekl, že tento projekt je nekomerční a primárně slouží k tomu, aby se bavili autoři a diváci. Když jsem na internetu četl některé kritiky Metr Xu tak sem se skutečně divil. Mnoho lidí si neuvědomuje, že v roce 99 tu skutečně byly jiné možnosti než máme dnes. A i ty jsou hodně limitované. A tak srovnávat nás z profesionální kinematografií (no ono i s tou amatérskou je to těžké, když vezmete v potaz, že filmy jako Nuda v Brně nebo Choking Hazard jsou tak označovány) a jejich vybavením a možnostmi mě přijde skutečně scestné. Jedna kamera, normální lidi a počítač proti střižnám, přenosovým vozům a hercům či studentům FAMU? No nevím.
A obzvláště bych chtěl, ale pozdravit lidi, kteří na naše projekty plují se slovy, taky sem něco takového chtěl natočit, ale když to vidím nebo to bych udělal lépe. Proč ne, natočte. I my se rádi bavíme a sledujeme projetky a tvorbu jiných lidí. Tak se rádi podíváme i na tu vaši.
Takže pokud plánujete něco vytvořit, nenechte si "odborníky" kazit odpoledne.

Metr X team.